Přeskočit na hlavní obsah Chci vyšetření zraku

HyperTopia – performance, která na jeden večer zastavila Běhounskou ulici

HyperTopia – performance, která na jeden večer zastavila Běhounskou ulici

Veřejný prostor, který v Brně sdílíme, je pro nás důležitý. A ve spolupráci s designéry ho můžeme udělat zajímavější pro všechny. To je i jeden z důvodů, proč k nové instalaci v naší výloze vznikl event HyperTopia.

„Před 4 lety jsme se stali součástí soutěže o Výlohu roku v Brně, kterou organizovala grafická designérka Veronika Rút. Díky instalaci studia NAHAKU jsme získali cenu odborné poroty. S Veroničiným smýšlením nad veřejným prostorem jsme se ztotožnili a od roku 2019 spolupracujeme s designéry. Snažíme se pro ně vytvořit prostor, ve kterém mohou prezentovat své dílo. I letos jsme se rozhodli propojovat více komerci a umění, a tím pro všechny kolemjdoucí ozvláštnit a zpříjemnit společný prostor,“ komentuje open performance HyperTopia a svoji novou výlohu Miloš Richter.

Jak performance probíhala?

20. září ve večerních hodinách byla opravdu zastavena doprava na ul. Běhounská, v centru Brna, a zmizela také zaparkovaná auta. Klid, který předcházel samotné performance, byl jen zdánlivý. Kolem 19. hod. začala před naší optikou hrát hudba, která zastavila víc než stovku kolemjdoucích. Někteří pokračovali dál ve své cestě, ale většina z nich chtěla vědět, co se chystá.

Po 20. hod. hudba gradovala a organizátoři spustili krátkou, avšak efekty zahalenou vernisáž v naší výloze, nazvanou tematicky HyperTopia (slovo vychází z optometrie a je záměrně ohnuté tak, aby v něm bylo vidět „Hype“ a také trochu „Utopie“).

2.jpeg

Dveře naší optiky byly po představení otevřeny pro všechny, kteří si chtěli prohlédnout zákulisí instalace, poradit se s našimi optometristy či si vyzkoušet nějaký designový model brýlí, např. od MYKITY, LINDBERGU nebo THEA.

Nestihli jste performance? Podívejte se alespoň na krátký sestřih z tohoto večera.

Pomáháme měnit pohled na svět

Za myšlenkou i samotnou instalací výlohy stojí tým designérů v čele s Matúšem Stenkem, Michalem Ondráčkem, Marou Augustinem a Filipem Hanákem. Performance dokresloval hudební mix vytvořený Martinem Blaškem, který podporoval její celkový dojem a atmosféru.

„V základu jsme měli nějakých jedenáct koncepcí a hrubým sítem jsme dospěli k této finální, Hypertopii. Navazujeme na předchozí realizaci hlav ve výloze Optiky Richter, která byla součástí soutěže o Výlohu roku. Tentokrát otáčíme perspektivu pohledu,“ uvádí designér Michal Ondráček.

„Hlavním motivem celé práce Optiky Richter je zrak. Logo optiky vychází z tvaru čočky, kterou když položíte horizontálně, tak nevytváří nic jiného než tvar oka. Proto jsou zornice očí hlavní částí instalace. Stávají se prostorovým kinetickým analogovým displejem ulice,“ dodává druhý designér Mara Augustin.

4.jpeg

„Pro účely dnešního večera, samotné performance, jsme si pohráli s hloubkou světla přes projekci. Nepromítali jsme klasicky na plátno ani jsme nepoužili digitální displej, jak je to běžné. Světlo jsme promítali do dýmu,“ komentuje performance třetí člen designérského týmu, Matúš Stenko.

5.jpeg

Filip Hanák, který celou akci zaštiťoval, představuje další rozměr performance: „Pracujeme s klienty na projektech, které mají přesah. A jedním takovým je právě Optika Richter. Event Hypertopia a samotná výloha optiky je podle nás projekt, který může inspirovat lidi z komerční i umělecké scény, jak nad veřejným prostorem přemýšlet. Cílem našeho snažení je vlastně propojení těchto dvou světů, což nyní není úplně běžné.“

Veronika Rút se zahajovací performance také zúčastnila a okomentovala ji slovy: „Ulice byla uklidněná a nejezdila tady žádná auta, stálo tu spoustu lidí, zajímalo je to a užívali si hudbu i celou show. Myslím si, že je důležité obyčejný komerční prodej posouvat na jinou úroveň. E-shopy a online prodej roste a je opravdu na špičce, kdy fyzická realita tak nějak pokulhává. Tohle je za mě ale cesta. Ten zážitek, požitek, prožitek, který může neobyčejná výloha člověku nabídnout. A myslím si, že Brno a jeho ulice si to zaslouží a obchodníci by se měli touhle cestou vydat.“

Ukázat dalších 5 fotek

Zkuste se na chvíli zastavit u naší výlohy

Když se zahledíte do čoček očí, vrátí vám pohled zpět. A to nejen metaforicky, prostřednictvím nadrozměrných očí ve výloze, ale i doslovně, díky zrcadlovým čočkám tvořícím zornice. Projděte se kolem výlohy a uvidíte skrze pohybující se zornice „až za roh“, celou šíři ulice kolem sebe.

Interaktivní výlohou naší optiky na Běhounské 3 se můžete kochat do konce roku.

12.jpeg

Přejít zpět
Přijďte si k nám změřit zrak
Rezervujte se online