My máme stále otevřeno :-) a těšíme se na vás. Jen čtvrtky budou na Běhounské otevřeny pouze do 18 hodin do odvolání. Děkujeme za pochopení.

Kontaktní čočky a sport

Jak si dávat pozor na své oči při sportu? Jak si ho užít, aniž byste si museli pořád dávat pozor na brýle? Použijte kontaktní čočky, Optika Richter vám poradí, které jsou nejlepší.

Každý z nás, kdo máme nějakou oční vadu a věnujeme se ať už aktivně, či jen rekreačně sportovním činnostem, jsme museli již někdy řešit následující otázku: „Co s brýlemi?“ Znáte to, brýle nás mohou přece jen v něčem omezovat. Bojíme se o ně, nechceme si je při sportu rozbít, při prudkém pohybu nám kloužou po nose a nesedí, čočky se zamlžují nebo nemáme dostatečný rozsah zorného pole.  

Ano, existují samozřejmě speciální sportovní brýle, připomínající brýle plavecké, které většinou perfektně sedí a chrání oči. Ty však také 100% nevyhovují našim potřebám, protože mají omezené zorné pole. Řešení se v tomto případě zdá být jasné - kontaktní čočky.

 

Proč jsou kontaktní čočky lepší?

Především je nutno zdůraznit čistotu a kvalitu rozsahu zorného pole bez omezení. Brýle nám vždy z periferního vidění hodně ubírají – jejich čočky směrem k okraji mohou mírně zkreslovat obraz, směrem do stran také nevidíme bez toho, abychom otáčeli celou hlavou. Toto je jasná nevýhoda především u kolektivních rychlých sportů, kde musíme mít neustálý přehled o všech hráčích na hřišti a reagovat často na prudké změny a případné překážky. Jakékoliv omezení v periferii může být v tomto případě dokonce velmi nebezpečné. U kontaktních čoček tento problém plně odpadá, vidíme nerušeně do všech směrů.

Další samostatnou kapitolou je manipulace s brýlemi při aktivním pohybu, nutnost jejich správného usazení v případě sklouznutí zbytečně zaměstnává ruce a u mnoha sportů dokonce vede k zásadním komplikacím při jejich provozování. Čočky nám tuto nepříjemnost výborně odstraní, jejich usazení na oku se nemění ani při nejprudších pohybech. O možnosti poškození brýlových obrub nemluvě.

 

Kdy sáhnout po jednodenních kontaktních čočkách?

Zdálo by se, že kontaktní čočky mají pro sportovce jen samá zásadní pozitiva, je však také nutno říci, že zde přesto mohou existovat i nějaká omezení. Jaká to jsou?


Využijte našeho věrnostního programu a dostaňte 1 balení kontaktních čoček zdarma. 

 

Vodní sporty

Obecně se při provozování vodních sportů doporučují spíše kontaktní čočky jednodenní. Voda se nám do oka s čočkou vždy nějaká dostane, zabránit se tomu úplně nedá. Pokud nejsme nositeli kontaktních čoček, obvykle nemáme žádný problém. Životnost kontaktní čočky při styku s chlorovanou či znečištěnou vodou však rychle klesá. Neodmyslitelné je také riziko zanesení infekce do oka a následných závažných zdravotních komplikací. Tomu všemu můžeme předcházet právě používáním jednodenních kontaktních čoček, které jsou z hygienického hlediska nejpříznivější.

Vysokohorská turistika

Stejně tak u vysokohorské turistiky se můžeme ocitnout v podmínkách, které jsou z hygienického hlediska pro optimální používání kontaktních čoček nedostatečné. I zde je výhodnější nošení jednodenní varianty, u níž je riziko kontaminace menší.

Lyžování

A u lyžování, oblíbené činnosti mnoha uživatelů kontaktních čoček? Zdůrazňujeme především nutnost dostatečné ochrany před vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek pomocí lyžařských brýlí. V mrazech dochází k odpařování vody z materiálu čoček, které pak mohou být pro jejich nositele nekomfortní.

Při dodržování veškerých zásad správného používání kontaktních čoček daných výrobcem a pokynů optometristy či oftalmologa se vyvarujeme případných komplikací a můžeme si svobodně užívat výhod, které nám kontaktní čočky při sportu přinášejí.

Na hory se slunečními brýlemi

Jedete-li letos ještě na hory, nezapomeňte, že tam bývá sluníčko často zákeřné. Odráží se od bílých ploch a člověku se dere do očí tak, že ho brzy rozbolí a začnou slzet. Pokud si neberete speciální lyžařské brýle, sáhněte po slunečních brýlích, které vám sednou jako ulité a nebudou při sportu nijak překážet

Potřebujete radu? Rádi vám na všechno odpovíme, stačí se ozvat na behounska@optika-richter.cz či poslat zprávu na Facebooku.