Vážení zákazníci, i přes vzniklou situaci nadále fungujeme,ale máme omezenou pracovní dobu a to takto: na pobočce Bílý dům jsme pro vás k dispozici každý všední den od 8 do 14 hodin, na pobočce Běhounská od 9 do 15 hodin, soboty budou zavřené. Toto omezení bude trvat do odvolání. Chtěli bychom poprosit klienty, kteří jsou k nám objednáni na vyšetření zraku, kontrolu kontaktních čoček, aplikaci kontaktních čoček, a patří do skupiny osob, které se v posledních 14 dnech zdržovaly ve státu s vysokým rizikem výskytu COVID-19 nebo sdílejí společnou domácnost s takovou osobou, aby se telefonicky přeobjednali na pozdější termín. Děkujeme za pochopení.

Má vaše dítě opravdu zdravé oči?

Je září, tedy začátek nového školního roku. Ať vaše dítě míří do školních lavic poprvé, nebo už nějaké jedničky posbíralo, neměli byste podcenit prevenci jeho zraku. To, jestli vaše dítě správně vidí, má totiž vliv jak na jeho školní výsledy, tak na jeho psychickou pohodu.

Tato akce už bohužel skončila. Jsou tu ale zbrusu nové, které vás možná zaujmou ještě víc. 

Jaké problémy mohou oční vady způsobit vašemu dítěti?

Neléčená zraková vada může vašemu dítěti ztížit školní docházku, aktivní i pasivní odpočinek, a dokonce i začlenění do kolektivu, protože tyto děti často trpí sníženým sebevědomím. Na pravidelných lékařských prohlídkách by měl lékař vyšetřit dítěti i zrak. Také u nás v Optice Richter poskytneme vašemu dítěti profesionální diagnostiku očních vad, na základě které vám můžeme doporučit, zda-li je nutné navštívit očního lékaře. Prvních příznaků si však pravděpodobně všimnete jako rodiče sami.

Jaké jsou nejčastější oční vady?

Patrně nejčastějším problémem u dětí je refrakční vada. Projev refrakční vady můžeme pozorovat jak při hrách spojených s pohledem do dálky, jako hod míčem, tak neschopností rozpoznat tvary a hračky či při problému s manipulací s předmětem ležícím na podložce přímo před dítětem. Refrakční vady u dětí lze rozdělit na krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus.

  • Krátkozrakost

Při krátkozrakosti dítě často nápadně mhouří oči, jak do dálky, tak při čtení, popřípadě nepřirozeně sklání hlavu při čtení či kreslení.

  • Dalekozrakost

U dalekozrakého dítěte můžeme pozorovat nezájem o prohlížení obrázků a vlastně jakoukoliv činnost zblízka. Tato činnost je pro oči velice obtížná, protože oči dítěte si musí vytvořit takové dioptrie, aby vidělo ostře. Svaly očí jsou pak neustále namáhané a dochází k velké únavě.

  • Astigmatismus

Oko zatížené astigmatismem vnímá nevědomky svět zkreslený a dítě si neuvědomuje, že obrazy protažené do výšky, šířky či šikmo jsou špatné a přijímá tento jev jako normální.

Pokud by nebyla některá z těchto vad korigována, může časem dojít ke vzniku mnohem závažnějších očních vad.

Jak vybrat správné brýle?

Pokud lékař předepíše vašemu dítěti brýle, následuje návštěva optiky, kde by vám měl s výběrem správných brýlí pomoci odborný personál. Naštěstí jsou již pryč doby, kdy existovala jedna varianta obrub. Dnes si vaše dítě může vybrat brýle, kterou mu jednak perfektně padnou, ale budou se mu i líbit a slušet mu.

Obecně platí tato pravidla: brýle by měly dítěti sedět tak, aby oči byly přibližně uprostřed očnic a výškově v horní třetině očnice. Dále je důležité se dívat, jak brýle sedí na kořenu nosu, na správnou délku stranic a také na šířku brýlí – stranice by se měly hlavy dotýkat až v oblasti uší, v žádném případě nesmí tlačit na spánkovou oblast hlavy.

Brýlové čočky

Ještě důležitější je výběr brýlové čočky. U ní myslete jak na pohodlí, tak na bezpečnost. Pro děti jsou určitě nejlepší čočky plastové, které jsou až o 50 % lehčí než čočky skleněné. Další výhodou je jejich nerozbitnost, což určitě uvítají hlavně rodiče aktivních dětí.

Delší životnost dětských brýlí

Další úpravou, která dítěti ulehčí život s brýlemi, je antireflexní povrchová úprava, která minimalizuje nežádoucí odrazy světla. To pomáhá dítěti například při práci s počítačem, která je dnes samozřejmou součástí školní docházky. V Optice Richter vám nabízíme brýlové čočky s antireflexem Solitaire. Povrchová úprava Solitaire dodá brýlové čočce nejen kvalitní antireflexní úpravu, ale i výbornou ochranu proti poškrábání, což zvláště u dětí jistě oceníte, neboť tím prodloužíte životnost brýlí.

Zářijová akce v Optice Richter

V září pro vás navíc máme připravenou speciální nabídku. Při zhotovení celé zakázky na brýle vám nabízíme 50% slevu na brýlové čočky s povrchovou úpravou Solitaire. To znamená, že jednu čočku dostanete zcela zdarma.

Slevová akce probíhá od 20. srpna do 30. září. Nabídku mohou využít školáci do patnácti let.