Vážení zákazníci, i přes vzniklou situaci nadále fungujeme,ale máme omezenou pracovní dobu a to takto: na pobočce Bílý dům jsme pro vás k dispozici každý všední den od 8 do 14 hodin, na pobočce Běhounská od 9 do 15 hodin, soboty budou zavřené. Toto omezení bude trvat do odvolání. Chtěli bychom poprosit klienty, kteří jsou k nám objednáni na vyšetření zraku, kontrolu kontaktních čoček, aplikaci kontaktních čoček, a patří do skupiny osob, které se v posledních 14 dnech zdržovaly ve státu s vysokým rizikem výskytu COVID-19 nebo sdílejí společnou domácnost s takovou osobou, aby se telefonicky přeobjednali na pozdější termín. Děkujeme za pochopení.

Nejčastější poruchy zraku - krátkozrakost a dalekozrakost

Lidské oko je krásný a složitý orgán. Bohužel ani oči nejsou dokonalé a mohou se u nich projevit různé poruchy. Mezi nejčastější poruchy patří právě krátkozrakost a dalekozrakost. Co je to za chyby, jak se projevují a dají se nějak řešit? Dozvíte se v tomto článku.

Tři generace s dioptrickými brýlemi

Krátkozrakost

Krátkozrakost, odborně nazývaná myopie, vzniká v důsledku toho, že se paprsky světla usměrněné oční čočkou sbíhají už před sítnicí. Na sítnici tak nevzniká ostrý obraz. Touto chybou trpí více než 30% populace. Velikost vady se vyjadřuje v minusových dioptriích.

 

Jak se projevuje?

Projevuje se špatnou viditelností na vzdálené předměty. Krátkozraký člověk má zpravidla problémy se zaostřováním na předměty vzdálenější více než 5 metrů a při sledování vzdálených předmětů přivírá oči.

 

Jak se dá řešit?

Na korekci neostrého obrazu vznikajícího v krátkozrakém oku se používají rozptylné čočky s konkávními skly. Rozptylná čočka musí mít správnou dioptrii, kterou určí při prohlídce oční specialista.

 

Dalekozrakost

Dalekozrakost, odborně nazývaná hyperopie, je chyba oka, při které se paprsky světla usměrněné oční čočkou sbíhají až za sítnicí, proto na sítnici nevzniká ostrý obraz. Velikost vady se určuje v plusových dioptriích.

 

Jak se projevuje?

Projevuje se problémem zaostřit na blízké předměty. Naopak člověk trpící dalekozrakostí docela dobře vidí předměty vzdálené. V mladém věku se tato vada vůbec nemusí projevit. Nejčastěji se vyskytne až u lidí po čtyřicítce.

 

Jak se dá řešit?

Dalekozrakost lze odhalit při očním vyšetření. Na korekci se používají plusové brýle nebo kontaktní čočky. Každá korekce však vždy záleží na konkrétním člověku. Na jeho stylu života, velikosti chyby, věku, práci… Velikost dioptrie vždy určuje oční specialista.