My máme stále otevřeno :-) a těšíme se na vás. Jen čtvrtky budou na Běhounské otevřeny pouze do 18 hodin do odvolání. Děkujeme za pochopení.

Poznáte, jestli vaše děti špatně vidí?

Jak se pozná, že vaše dítě nevidí tak úplně jako ostříž? Rozpoznáte krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus? Existuje několik signálů, které vám napoví.

Kolik je jedna plus jedna vám řekne každé malé dítě klidně o půlnoci a poslepu. Jen s těmito počty si však v životě nevystačí, a tak je potřeba naučit se to ostatní. Před fází „naučit se a vědět“ je však ještě jedna důležitá, bez které by se ke zmíněné vůbec nedostalo. Která to je? Vidět!

Co všechno je potřeba do školy?

Pokud by vaše dítě na učivo nevidělo, nezůstane sice pravděpodobně jen u základního sčítání, ale daleko by se nedostalo. Navíc na to, že dobře nevidí, si za vámi vůbec nemusí jít postěžovat. Existuje však několik základních indícií, podle kterých sami rozpoznáte, že nevidí dobře.

Jak se pozná, že vaše dítě nevidí tak úplně jako ostříž?

Krátkozrakost

Latinský název této oční vady je myopie a znamená to, že člověk špatně vidí do dálky. Ze všech očních vad je nejčastější – vyskytuje se až v 80 % všech případů. Pokud máte dítě v předškolním věku, nemuseli jste zatím vůbec zaregistrovat, že je krátkozraké. Většinou se tato vada rozpozná až když se dítě poprvé setká s tabulí.

Signály:

 • Nepřečte nápis na druhé straně ulice

 • Nevidí pořádně na tabuli

 • Často mhouří oči

 • Sedí příliš blízko u televize

 • Ve škole se dostatečně nesoustředí

 • Kreslí si s hlavou nezvykle blízko papíru

Krátkozrakost se řeší brýlemi se skly, které jsou uprostřed tenké a na okrajích se rozšiřují (mínusky nebo tzv. rozptylky). Řešit to lze samozřejmě i pomocí kontaktních čoček, které nejsou nijak věkově omezené.  

Dalekozrakost

Nebo-li hypermetropie je přesným opakem problému výše – tedy hůř vidí na blízko. Do dálky vidí bez problémů, ale co se týče čtení nebo předmětů, které se nachází blíž, všechno se najednou mlží.  

Signály:

 • Trpí bolestmi hlavy

 • Bývá unavené

 • Je nesoustředěné

 • Dělá časté chyby při čtení a psaní

 • Může i šilhat

Na dalekozrakost se používají brýlová skla, která jsou široká uprostřed a na bocích se zužují. Říká se jim také plusové dioptrie nebo tzv. spojky.

Astigmatismus

Vaše malé dobře nevidí na jakoukoliv vzdálenost. Může se vyskytovat současně s dalekozrakostí nebo krátkozrakostí. Řeší se cylindrickými skly nebo čočkami.

 

 

Vyšetření neodkládejte

Pokud máte pocit, že na svém dítku pozorujete některou z těchto neduh, běžte s ním raději co nejdřív na prohlídku k očnímu. V těchto dnech opět začíná škola, a tak je nejvhodnější čas.

Brýlí pro děti máme opravdu habaděj. Držíme se moderních trendů a vybíráme jen ty, které děti opravdu zajímají. Vybrat si tak můžou ze značek, jako je Disney, Spiderman, Hello Kitty, Oio, Lookino nebo velmi oblíbené a hravé Youpi a mnoho dalších. Stačí se jen zastavit v Optice Richter do Bílého Domu a nechat je zkoušet a vybírat.