My máme stále otevřeno :-) a těšíme se na vás. Jen čtvrtky budou na Běhounské otevřeny pouze do 18 hodin do odvolání. Děkujeme za pochopení.

Slunečními brýlemi proti poškození zraku

Dnes je modelů slunečních brýlí všude plno. Na některých vidět, jak jsou nekvalitní, jiné jsou i přes svou kvalitu mimo náš dosah kvůli ceně. Jak si vybrat tak, aby byl spokojen náš zrak i peněženka?

 

Slunce je přece kamarád. Nebo ne…?

Také si vybavíte ten pocit, když vyjdete příliš rychle z tmavé budovy na sluncem ozářený chodník? Přesně taková bolest v očích je nebezpečná. Čím více budete slunečnímu záření čelit bez brýlí, tím dřív se dostaví negativní následky. Sluneční zář může totiž způsobit postupné poškození zraku kvůli ultrafialovému záření (konkrétně to má na svědomí padouch jménem UVB záření).

Bělmo vašeho oka

Ano, i vaše bělmo může pod sluncem trpět. Poškození bělma má za následek podráždění a zanícení spojivek. V případě, že tkanivo spojivek ztloustne, je možné, že přeroste přes rohovku a omezí tak částečně vaše vidění. A to nechcete!

Sítnice a žlutá skvrna

Sluníčko nám “sahá” i na sítnici. Pokud se žlutá skvrna, jež je součástí vaší sítnice, opotřebuje, může to vést k makulární degeneraci – hlavní příčině slepoty. Existují důkazy o souvislosti mezi touto degenerací a vystavení UV záření. Na slunce proto pozor!

Čočka

UV záření může vést k několika druhům šedého zákalu – onemocnění charakteristické zhoršením vidění a zamlžením oka.

Víte, že…?
…pokud máte modré oči, může být vaše oko náchylnější na poškození UV zářením?

Rohovka

I rohovka může dostat úžeh. Ten pak způsobuje značnou bolest a může vést k  dočasné slepotě. Podobně, jako je tomu u čočky, i zde hrozí při zvýšeném množství slunečního záření šedý zákal.

Ale jak tomu předejít?

Vsaďte na kvalitní sluneční brýle. Ne, nebojte se. Nemusíte investovat tisíce do značkového modelu od Versace. Stačí se dobře dívat na ten, jenž si právě prohlížíte.

Určitě doporučujeme zjistit, jestli mají dané sluneční brýle značku UV 400. Pokud ano, znamená to, že propouštějí k vašemu oku jenom 0 až 1 % škodlivého UV záření. Hledejte také evropskou značku CE – evropský standard ochrany proti UV záření.

Kolik? Přiměřeně

Poslední rada na konec. Nemusíte to ale zase úplně přehánět: nestaňte se Drákulou. Lidské oči jsou na jistou frekvenci a škálu slunečních paprsků zvyklé až do té míry, že ji vysloveně potřebují.

Doporučujeme tedy nosit sluneční brýle s vhodnou ochranou proti záření jenom tehdy, pokud je míra světla opravdu vysoká.

Dobrým příkladem je prostředí, kde se nachází vodní plocha, nebo sníh. Tyto povrchy totiž dobře odráží sluneční paprsky a ty jsou pak pro oko extrémně nebezpečné. Kromě letních a lyžařských dovolenek a času poledního záření v létě vám místo brýlí dobře poslouží třeba kšiltovka.

Nejste si jisti?

Pokud máte nějaké otázky, klidně nám volejte či pište na e-mail nebo na Facebook. Jsme tady pro vás :)