My máme stále otevřeno :-) a těšíme se na vás. Jen čtvrtky budou na Běhounské otevřeny pouze do 18 hodin do odvolání. Děkujeme za pochopení.

Spolupracují vaše oči správně?

Máte pocit, že se vám poslední dobou zhoršuje vidění? Otestujte svůj zrak pomocí krátkého dotazníku. Náš optometrista vám pak pomůže správným zrakovým cvičením.

Schopnost pozorovat předmět oběma očima současně nazýváme binokulární vidění. Když sledujeme nějaký předmět, obraz na sítnici se vytváří v závislosti na vzdálenosti pozorovaného předmětu. Levým okem se však na předmět díváme z jiné vzdálenosti než okem pravým. Zrakové vjemy obou očí se v mozku spojí v jeden a v tom okamžiku začneme vnímat i hloubku prostoru.

Pokud však obě oči nespolupracují správně, vyskytují se poruchy  jako je šilhavost, poruchy zrakového vnímání nebo takzvaná tupozrakost. Nemusí se ale jednat o neurologický problém. Příčinou nepřesné projekce obrazu na sítnici mohou být poruchy okohybných svalů nebo problémy v oblasti optické či senzorické. Tyto potíže může snadno vyřešit váš optometrista.

Na základě vyhodnocení subjektivních příznaků stanovíme původ vašich potíží. Po vyloučení neurologických příčin provedeme nápravu brýlovými čočkami, ta spočívá v posunutí obrazu takzvanými klíny neboli prizmaty, nebo doporučíme zrakové cvičení, se kterým máme dobré výsledky.

Otestujte se

Pokud máte pocit, že tato doporučení dodržujete a přesto to není ono, odpovězte  si na níže uvedené otázky. Pokud odpovíte alespoň 1x „ANO“, pak problém může spočívat v chybné spolupráci obou očí.

 • Míváte těžkosti při odhadu vzdáleností?

 • Často nechtěně narážíte do hran nábytku?

 • Dělají Vám potíže míčové hry?

 • Máte pocit oslnění i při středním slunečním světle?

 • Častá záměna řádků při čtení (prst jako pomůcka)?

 • Stává se vám rozmazávání písmen a znaků i při nošení „správné“ korekce?

 • Máte potíže při práci s počítačem (pálení očí, rozdvojování řádků)?

 • Při sledování televize či kina cítíte rychlou únavu?

 • Máte chvílemi neostré vidění při změně pohledu z dálky do blízka a naopak?

 • Míváte při zrakové námaze nebo řízení auta dvojité vidění?

 • Trpíte na migrény?

 • Míváte častěji napjatou šíji a potíže s tuhými rameny?

 

Odpověděli jste alespoň na 1 otázku kladně?

Pak něco není v pořádku a měli byste navštívit našeho optometristu. Objednat se můžete buď na pobočce Běhounská nebo v Bílém domě. Ten vám udělá vyšetření, na základě kterého zjistí, zda by se vám zrak mohl zlepšit speciálním očním cvičením.

Zajímá vás v čem zrakový trénink spočívá?

Náš optometrista nejprve provede důkladné vyšetření, které odhalí aktuální stav vašeho vidění a zjistí, jaké jsou příčiny vašich potíží. Na základě toho vypátrá, zda vám trénink může opravdu pomoci a teprve potom stanoví několik základních cviků, které vašemu zraku sednou.

V některých případech se váš zrak pomocí speciálních cviků dostane opět do skvělé kondice.

Cvičení samotné probíhá zpočátku za asistence zkušeného optometristy. Ten vám ukáže správné provádění jednotlivých cviků, které si později budete praktikovat sami doma a k nám pak už jen chodíte jednou za měsíc po dobu asi půl roku, kdy děláme kontolní měření a učíme vás další cviky.

Tip: Trávíte hodně času u počítače? Přečtěte si, co dělat, aby vaše oči netrpěly takovou únavou.