Jedeme v plném nasazení. Takže ve čtvrtky už bude na pobočce Běhounská otevřeno až do 19 hodin. Těšíme se na vaší návštěvu.

Vítejte ve světě povrchových úprav brýlových čoček

Lépe přes ně vidím, tolik se nepoškrábou, nebolí mě s nimi hlava z počítače. Jaké další výhody přináší antireflexní úprava brýlí v Optice Richter?

Každý nositel brýlí se již někdy setkal v oční optice s otázkou, zda by na svá brýlová skla nechtěl antireflexní úpravu. Měli bychom si vysvětlit, co tato povrchová úprava vlastně znamená, co nám přináší?

Obecně řečeno povrchové úpravy brýlových čoček žádným způsobem neovlivňují jejich dioptrickou hodnotu, váhu ani tloušťku, zvyšují však komfort nošení brýlí, zrakovou pohodu a estetickou stránku brýlí.  Zaměříme se na čočky plastové, které preferuje více než devadesát procent zákazníků, jsou materiálově mnohem lehčí a bezpečnější, než minerální – skleněné.

Mohu ochránit své brýle proti škrábnutí?

Základní povrchovou úpravou, nanesenou téměř na veškerých plastových čočkách, je tvrzení. Zvyšuje jejich odolnost proti poškrábání. Pokud zvolíme pouze tuto nejjednodušší vrstvu, nezabráníme tím odrazu asi 8 až 10 % světelných paprsků na sklech.

 

A jak si tedy mohu zajistit co nejlepší vidění?

Abychom minimalizovali odraz světelných paprsků od přední i zadní plochy čoček, je vhodné je opatřit antireflexní úpravou. Zvýšíme tím propustnost světla, které čočkou prochází, dosáhneme tak jasnějšího a čistějšího vidění. Estetický dojem pro naše okolí je také velmi příznivý, mizí rušivé odlesky a zrcadlení, nositeli brýlí je krásně vidět do očí.

Brýlové čočky opatřené touto úpravou poznáme velmi snadno, pod určitým úhlem na nich totiž můžeme vidět velmi jemnou zbytkovou barvu, většinou nazelenalou, ale někdy i růžovou, zlatou či modrou. Je možno si dopřát i úplné potlačení zbytkové barvy a na čočce ji potom nevidíme. Je nutno zdůraznit, že s antireflexem máme vždy spojeno také již dříve zmíněné tvrzení povrchu. Existuje několik stupňů odolnosti a s tím souvisí i prodloužení životnosti čoček. Čím dokonalejší vytvrzení povrchové vrstvy zvolíme, tím déle udržíme naše brýlová skla bez mikroškrábanců, negativně ovlivňujících čistotu vidění. Základní antireflex je také opatřen tzv. hydrofobní úpravou, odpuzující kapky vody a usnadňující čištění. Další úroveň představuje superhydrofobní úprava, někdy také nazývána jako oleofobní, zamezující znečištění olejovými látkami či potem. Povrch takto ošetřených čoček je výrazně hladší.  Po přetření mikrovláknem veškeré nečistoty spolehlivě mizí.

A co práce s počítačem? Jak si ji mohu zpříjemnit?

 

Moderní doba s sebou přináší vyšší zátěž pro naše oči. Záření vycházející z digitálních přístrojů má v porovnání s denním světlem nepřirozeně vysoký podíl modrého světla. Následkem toho je tvorba hormonu melatoninu, ukazatele našich vnitřních hodin, vyvedena z rovnováhy. I zde existuje řešení. Tím je speciální filtr, redukující podíl modrého světla na přirozenou úroveň. Biorytmus není rušen, spánek je opět hluboký a osvěžující. Lepší kontrastní vidění našim očím také výrazně uleví.

Proto když brýle, tak jedině s antireflexem!