Přeskočit na hlavní obsah Chci vyšetření zraku

Dětské brýle – brýlové čočky

Materiál brýlových čoček u dětských brýlí

V současné době si můžete vybrat z celé řady materiálů. S vhodným typem vám poradí váš oční specialista, který je schopen zhodnotit individuální potřeby vašeho dítěte. V nabídce jsou čočky minerální, plastové, polykarbonátové a z materiálu trivex. Každá z nich má své plusy i minusy. Nejvíce pozitiv nacházíme u plastových čoček, které jsou lehké, odolné proti rozbití a přinášejí dostatečnou ochranu proti UV záření.

V případě, že vaše dítě potřebuje vyšší počet dioptrií, v nabídce jsou brýlové čočky ztenčené (mají vyšší index lomu). Díky dostupným úpravám a správnému výběru čoček vzhledem k příslušné oční vadě lze dosáhnout velmi kvalitního vidění. Velkou výhodou vysokoindexových čoček je jejich větší pružnost a lepší estetický vzhled i při vyšších dioptriích. Dítě se pak cítí sebevědoměji.

Povrchové úpravy brýlových čoček

Základní povrchovou úpravou je TVRZENÍ, které zvyšuje odolnost čoček proti poškrábání. V dnešní době je již běžné opatřit čočky také ANTIREFLEXNÍ VRSTVOU.

Dopadá-li jakékoliv světlo na plochu brýlové čočky, neprochází v plné intenzitě, ale částečně se odráží zpět. Tento efekt však nevzniká jen u brýlí, ale známe jej například ze zrcadlících se výloh obchodů nebo také odrážejících skel aut. Tato zrcadlení vznikající na obou stranách čoček jsou vnímána pro nositele brýlí jako velmi nepříjemná. Vedou ke vzniku rušivých reflexních obrazů a ke zhoršení vidění. Brýlová čočka je tímto pro světlo méně propustná a je snížena jasnost pozorovaného předmětu. Tomuto zrcadlení může zabránit právě antireflexní povrchová úprava. Je složena z mnoha velmi tenkých vrstev, které se za hlubokého vakua nanášejí na povrch brýlových čoček. Antireflexní vrstvy jsou spočítány tak, aby jejich fyzikální vlastností zajišťovaly snížení nebo oboustranné vyrušení odrážejících se paprsků.

Výhody antireflexní vrstvy u brýlových čoček

  • Odstraňuje unavující odlesky a zdvojené obrazy.
  • Zvyšuje kvalitu vidění díky větší propustnosti.
  • Vhodné při umělém osvětlení, u televize, v kině, v divadle, tj. všude tam, kde je předpoklad zhoršené ostrosti a kvality vidění.
  • Umožňuje jasnější pohled do očí nositele brýlí.

V současné době, kdy děti tráví více času u počítačů, chytrých mobilů a jiných digitálních přístrojů, je dobré zvážit i speciální antireflexní úpravu na počítač (například Solitaire Protect Balance od firmy Rodenstock) redukující nepřirozeně vysoký poměr modrého světla, který vyzařují displeje a obrazovky notebooků, chytrých telefonů, tabletů a jiných zařízení. Nadměrné množství modrého světla může vést k přetěžování očí a k nespavosti.

Přejít zpět
Přijďte si k nám změřit zrak
Rezervujte se online