Přeskočit na hlavní obsah Chci vyšetření zraku

Jak vybrat brýle pro dítě

Brýlová obruba může zcela změnit vzhled vašeho dítěte, proto nepodceňujte výběr té správné.

Čím se tedy při výběru řídit?

1. Velikost brýlové obruby

Počet dioptrií, které se budou do brýlí vsazovat, je velice podstatný. Abychom dosáhli optimálního estetického vzhledu, redukujeme tloušťky brýlových čoček. U plusových dioptrií středové tloušťky, u minusových okrajové.

Docílíme toho v první řadě výběrem vhodné obruby. V případě plusových dioptrií jsou vhodné oválnější, u minusových se širším okrajem. Ve druhé řadě výběrem vhodného typu brýlové čočky.

2. Šířka obličeje

Šířka brýlové obruby by měla být v poměru se šířkou obličeje, přičemž oči by měly být přibližně uprostřed očnice brýlové obruby. Příliš široká obruba by mohla navodit dojem, že jsou oči blíže u sebe, zatímco úzká obruba by se dítěti zařezávala do spánků. Utlačovala by cévy probíhající v této oblasti a způsobovala bolesti hlavy a další potíže.

sirka obliceje.png

3. Kořen nosu

Musíme si také všímat velikosti a tvaru kořene nosu. U kovových obrub opatřených nastavitelnými sedly je možnost individuální úpravy. U plastové obruby je potřeba dbát na to, aby dosedla na kořen nosu přesně.

4. Druhy brýlových obrub

Obruby se vyrábí v mnoha různých provedeních:

  • Obruby s očnicemi - rám očnice je po celém obvodu brýlového skla a je jediným typem, do kterého je možné vsazovat minerální brýlová skla.
  • Poloobruby - část okraje brýlového skla je obnažena. Brýlová čočka je zde připevněna pomoci silonu, který probíhá v drážce po jejím obvodu. Je nutné zvolit plastovou brýlovou čočku.
  • Obruby bez očnic - brýlové čočky tvoří spojovací článek mezi stranicemi a nosníkem, které jsou zde připevněny pomocí šroubků. Tento typ obruby je velice citlivý na nesprávnou manipulaci, je nutné brýle sundávat i nasazovat zásadně oběma rukama. Nezbytným doplňkem musí být tvrdé pouzdro. V tomto případě se taktéž volí plastové brýlové čočky, zvláště pak vysokoindexové materiály nebo Trivex.

Ve volbě materiálů brýlových obrub je třeba brát ohled i na alergie. V případě alergie na kov je vhodný titan, kov bez příměsi niklu (nejčastější složka kovu, která způsobuje alergii), obruby s plastovými stranicemi nebo celou plastovou obrubu. Při alergiích na změkčovadla v plastech naopak zvolíme kovovou obrubu.

typy obrub.png

5. Barva brýlové obruby

Při výběru brýlí pro děti se nebojte barev. Důležité je, aby dítě brýle rádo nosilo. V dnešní době je velký výběr dětských brýlí v různých barvách, takže na své si přijdou malé princezny nebo ostřílení kovbojové.

jake barvy k sob ladi.png

6. Tvar obličeje

U dětí je velice důležité dbát na to,aby zvolený tvar obruby byl dostatečně velký na to,aby "nešvindlovaly" a nemohly se dívat mimo brýle. Tím by si mohlo zrak i zhoršit. Proto jsou vhodné spíše oválné a kulaté tvary.

Přejít zpět
Přijďte si k nám změřit zrak
Rezervujte se online