Jsou kontaktní čočky vhodné pro každého?

Jsou kontaktní čočky vhodné pro každého?

Kontaktní čočky jsou vhodné téměř pro každého člověka, jen malé procento lidí nemohou kontaktní čočky nosit ze zdravotních důvodů (uvádí se asi 3%).

Většinou se najdou vhodné kontaktní čočky pro každého. Velkou výhodou je, že si kontaktní čočky nejdříve můžete vyzkoušet a pak teprve zakoupit. Toto vyzkoušení je zahrnuto v rámci aplikace kontaktních čoček.

Zásadními kontraindikacemi pro člověka,který by chtěl nosit kontaktní čočky jsou aktuální i chronické infekce očí, vystouplé či příliš zapadlé oči, jejich deformace, poruchy slzného filmu, neprůchodnost slzných cest a nekompenzovaný zelený oční zákal(glaukom).

Pokud máte alergii, nejedná se o kontraindikaci, ale k těmto zákazníkům přistupujeme individuálně a jsou jim nabízeny jako nejvhodnější varianta jednodenní kontaktní čočky. V případě, že zákazník trvá na čtrnáctidenní či měsíční variantě pro kontaktní čočky, doporučujeme na jejich čištění a uchovávání roztok na bázi peroxidového systému.Někdy se mohou vyskytnout nepříjemné pocity jako pálení a řezání očí, které snižují komfort pokud nosíte kontaktní čočky. V takovém případě je možné zvolit kontaktní čočky s jinými parametry nebo z jiného materiálu. Dnes je již sortiment pro kontaktní čočky tak rozsáhlý, že se nám daří nalézt téměř u každého zákazníka ideální kontaktní čočky, které nezpůsobuje žádné z těchto obtíží. V některých případech poskytují řešení speciální oční kapky pro kontaktní čočky, které mohou doplňovat slzy nebo zamezují jejich vysychání. Každá oční optika je běžně nabízí.

Před každou 1.aplikací kontaktních čoček je třeba podstoupit odborné vyšetření, kdy měříme zákazníkovi dioptrie, zakřivení rohovky a volíme typ kontaktní čočky (podle činnosti, na kterou budou kontaktní čočky využity a prostředí, ve kterém se bude člověk nosící tyto čočky pohybovat). Během tohoto vyšetření je zákazník proškolen jak správně užívat kontaktní čočky tak, aby jejich nasazení a vyndání zvládl sám doma bez potíží. Je též proškolen o správné hygieně a postupu čištění každé kontaktní čočky. Domů si odnáší zkušební kontaktní čočky (1 pár) a poté je zván na kontrolu, kde vyhodnocujeme, zda-li jsou zvolené čočky „ty pravé“. Doporučujeme kontroly navštěvovat pravidelně, v rámci kontroly jsou ověřovány dioptrie a správné posazení kontaktní čočky.