Přeskočit na hlavní obsah Chci vyšetření zraku

Jak zpomalit vývoj krátkozrakosti u dětí?

Jak zpomalit vývoj krátkozrakosti u dětí?

Je vaše dítě krátkozraké a za poslední rok se mu zvýšily dioptrie? Rychlá progrese krátkozrakosti neboli myopie s sebou nese řadu zdravotních rizik. Věda naštěstí pokročila a myopii je nyní možné zpomalit až o 60 % – a to díky inovativním brýlovým čočkám, které nově najdete i v naší optice.

Pokud se u dětí objeví krátkozrakost, většinou se postupně zhoršuje. Vývoj je nejrychlejší u dětí mladších 10 let. Neléčená myopie však může vést k trvalým problémům se zrakem. Každá čtvrt dioptrie navíc představuje vyšší riziko vzniku glaukomu, odchlípení sítnice a v dospělosti nebezpečí poškození očního nervu. Myopie je celosvětový problém – některé výzkumy odhadují, že v roce 2050 bude krátkozrakých více než 50 % lidí.

Kdo je myopií ohrožen?

Mezi rizikové faktory patří genetika – pokud jsou krátkozrací rodiče, je vysoká pravděpodobnost, že stejnou diagnózu bude mít i jejich potomek. Dětem myopických rodičů totiž roste oko až o 40 % rychleji, než dětem rodičů bez této oční vady.

Čím dříve se myopie objeví, tím rychlejší je i její vývoj. Je to proto, že například dítěti ve věku 6–8 let roste oko dvakrát rychleji než dětem ve věku 11–13 let – a to jak v délce oka, tak v refrakci. Myopie častěji postihuje dívky, protože jim oko roste o 10 % rychleji než chlapcům.

Nárůst myopie způsobuje také dlouhý pobyt v interiéru. Pro zdravý vývoj zraku by děti měly venku trávit denně 2–3 hodiny.

Dite_s_tabletem2.jpg

Hlídejte čas, který dětí stráví před obrazovkou

Kromě genetických predispozic můžete vývoj dětských očí pozitivně ovlivnit i životním stylem. Týká se to především nadměrné práce do blízka a množství času stráveném na digitálních technologiích.

Věk Knihy a časopisy Hudba Počítač, telefon, TV
0–3 pravidelné prohlížení od 6 měsíců do 30 minut denně ideálně vůbec
3–6 pravidelné prohlížení a předčítání do 45 minut denně do 30 minut denně
6–10 pravidelná práce a vzdělávání do 60 minut denně do 60 minut denně

Jak zpomalit rozvoj myopie?

Ihned po objevení vady je důležité co nejrychleji začít s anti-myopickou korekcí. Je důležitá správná korekce do dálky, určitě není vhodné podkorigování oční vady.

Na trhu existují různé typy čoček, jedny z nejnovějších jsou brýlové čočky MiYOSMART vyvinuté v roce 2014. Od té doby získaly řadu odborných ocenění, dokáží totiž zpomalit progresi myopie u dětí až o 60 %.

Jde o jednoohniskové korekční čočky s přední plochou tvořenou stovkami malých segmentů zajišťujících myopické rozostření. Na kruhové ploše o průměru 9,4 mm ve středu čočky však rozostřovací segmenty nejsou. Díky této struktuře je možné zároveň zpomalit růst oka i zajistit ostré vidění. Jsou to zatím jediné brýlové čočky, které dlouhodobě chrání zrak vašeho dítěte před rychlejším zhoršováním.

banner-na-šířku.png

Brýlové čočky MiYOSMART můžeme vašim dětem jako jedni z mála v Česku nabídnout i v naší optice. Čočky mají speciální anti-reflexní povrchovou úpravu, která se zároveň snadno čistí. Odolají i nárazům, a jsou tak praktické pro ty nejmladší pacienty.

Na pravidelné oční kontroly by pak měly děti s myopií docházet každých 6 měsíců.

Máte-li jakékoliv otázky, stavte se za námi na pobočku v Bílém domě.

Přejít zpět
Přijďte si k nám změřit zrak
Rezervujte se online