Přeskočit na hlavní obsah Chci vyšetření zraku

10 důvodů, proč si vybrat sluneční brýle v optice

10 důvodů, proč si vybrat sluneční brýle v optice

Vadí vám ostré jarní sluníčko? Bolí vás hlava a cítíte se unavení? Možná za to mohou levné sluneční brýle bez kvalitního UV filtru. Laciné kousky za pár set korun mají horší zobrazovací vlastnosti, které váš zrak namáhají. A pokud nejsou vybavené 100% UV filtrem, nechrání vaše oči a zvyšují riziko vzniku očních nemocí. Zkuste se letos dívat na svět skrze opravdu kvalitní sluneční brýle a pocítíte úlevu.

Sluneční brýle by vám měly nejen slušet, ale především plnit svou hlavní funkci – chránit zrak před škodlivým UV zářením. Nenosíte-li kvalitní sluneční brýle, ukládá se ve vašich očích dlouhodobě nebezpečné záření, které způsobuje řadu vážných očních nemocí – fotokeratitidu, pterygium, kataraktu a také makulární degeneraci.

Proto brýle nevybírejte lehkovážně jen na základě vzhledu. Stavte se raději do vaší oblíbené optiky. Z jakých důvodů?

 1. Certifikovaná ochrana před UV zářením – můžete si být jisti, že si vybíráte pouze z brýlí, které splňují přísná kritéria kvality a jsou vybaveny 100% UV filtry.
 2. Výběr filtru – barva brýlové čočky není pouze estetická záležitost. Optik nebo optometrista vám poradí s výběrem vhodného filtru – šedý je do města, zelený k moři či na létání, žlutý do mlhy a hnědý do přírody.
 3. Funkční poradenství – vaše brýle mohou být vybaveny polarizačním filtrem, zadním antireflexem a dalšími úpravami, které vám usnadní řízení auta.
 4. Zobrazovací schopnosti – brýle zakoupené v optice mají špičkové zobrazovací vlastnosti. Nezkreslují obraz a vy si můžete dopřát ostré a pohodlné vidění.
 5. Kvalita brýlových obrub – obruby jsou vyrobeny z teplotně odolných materiálů, které jsou šetrné k vaší pokožce a neuvolňují se z nich škodlivé látky.
 6. Záruka – na brýle z optiky poskytujeme nejen 2letou záruku, ale také bezplatný pozáruční servis.
 7. Individuální úprava – optik nebo optometrista vám brýle anatomicky upraví a přizpůsobí tak, aby pohodlně seděly a chránily váš zrak.
 8. Ušetříte – brýle z optiky vám vydrží mnohem déle a vy tak nebudete muset utrácet za nové. Loňské modely u nás navíc pořídíte s 20% slevou.
 9. Široký výběr – vybírat si můžete nejen z různých tvarů a konstrukcí, ale i ze spousty prestižních značek, které vám dodají punc originality.
 10. Zdravotně nezávadné – sluneční brýle prodávané v naší optice splňují evropská kritéria pro zdravotní nezávadnost a mají certifikát CE.

Jak si správně vybrat sluneční brýle?

Parametrů, které byste měli brát v potaz, je spousta. Rozhodně neuděláte chybu, pokud se poradíte přímo se zkušeným optometristou či optikem. Ten vám poradí, jaké brýle se hodí do města, na sport či na řízení auta. Při výběru slunečních brýlí totiž musíte zohlednit požadavky na brýlové čočky i obrubu.

Co mají splňovat brýlové čočky ve slunečních brýlích?

Jak jsme zmínili, nezbytný je 100% UV filtr. Zaručí, že do oka nepronikne žádná část UV záření. Není to však jediné kritérium. Velmi podstatná je i kvalita samotné brýlové čočky po optické stránce. Neměla by způsobovat deformaci obrazu a zkreslení – tím zamezíte bolestem hlavy, pálení či řezání očí a větší únavě.

Dalším požadavkem je ochrana před oslněním. Pro snadnější orientaci řadíme sluneční brýle do 5 kategorií, číslo většinou najdete na stranici. K běžnému nošení doporučujeme intenzitu zabarvení brýlových čoček kategorie 3.

 • Kategorie 0: propustnost světla 80–100 % (bezbarvý nebo velmi světlý filtr vhodný do slabého slunečního záření, jako ochrana proti větru nebo jako módní doplněk)
 • Kategorie 1: propustnost světla 43–80 % (světlý filtr vhodný do slabšího slunečního záření nebo jako ochrana proti prachu a větru)
 • Kategorie 2: propustnost světla 18–43 % (světlý filtr vhodný do slabšího slunečního záření nebo jako ochrana proti prachu a větru)
 • Kategorie 3: propustnost světla 8–18 % (tmavý filtr vhodný pro intenzivní sluneční záření na pláži nebo ve městě)
 • Kategorie 4: propustnost světla 3–8 % (velmi tmavý filtr vhodný pro velice intenzivní sluneční záření zejména u moře nebo na horách, není vhodný pro řidiče)

Brýlové čočky ve slunečních brýlích mohou mít různou barvu, kterou volíte podle toho, do jakého prostředí brýle plánujete nosit. Mezi barvy, které nejméně ovlivňují barevné spektrum, patří šedá, hnědá či tmavě zelená.

Oblíbené jsou sluneční brýle s polarizací, které odstraňují odlesky z vodorovných ploch – třeba mokré vozovky, sněhu či hladiny vody. Ocení je hlavně řidiči, lyžaři či rybáři. Tyto čočky se vyrábí v základních odstínech: šedá, hnědá a šedozelená.

Pro pohodlné a nerušené vidění je u slunečních brýlí používána antireflexní úprava. Jde o vrstvu zabraňující rušivým odleskům, nanáší se na vnitřní stranu brýlové čočky. Populární je dnes i zrcadlová úprava. Vypadá stylově a současně lépe chrání před oslněním. Doporučujeme ji především pro místa s vyšší intenzitou slunečního záření – na hory, k moři či pokud se chystáte třeba na ledovec.

roddenstock barevne cocky.jpg

Co mají splňovat obruby slunečních brýlí?

Ideální jsou obruby z materiálů, které lze upravit a přizpůsobit anatomii obličeje. Samozřejmostí je, že by neměly dráždit citlivou pokožku okolo očí.

Tvar brýlí vybírejte nejen podle tvaru obličeje, ale i účelu použití. Třeba do přírody, k moři či na hory se hodí brýle poskytující ochranu před paprsky dopadajícími z boku a zespodu (mohou se odrážet od hladiny či sněhu).

Naopak brýle do města nemusí splňovat tolik funkčních nároků. Můžete si volit z elegantnějších a zajímavějších tvarů, aby brýle sloužily jako stylový doplněk.

Co dělat, pokud máte dioptrie?

Řešení je hned několik. Sluneční brýle můžete kombinovat s kontaktními čočkami. Nebo si nechat vyrobit brýle se slunečními dioptrickými čočkami na míru. Vybrat si můžete i z klasických dioptrických brýlí, které doplníte o sluneční klip.

Nejste si jisti, co vybrat? Navštivte jednu z našich poboček. S výběrem toho nejlepšího řešení vám pomohou naši zkušení optometristé.

Jak vybrat sluneční brýle dítěti?

Děti často tráví venku mnohem více času než dospělí, a tak jsou vystaveny přímému slunečnímu záření. Mají širší zornici a čiré čočky, které propouští více UV záření přímo k sítnici. Sluneční brýle pro vaše děti proto nakupujte výhradně v očních optikách, kde si můžete být jistí, že brýle jsou kvalitní a mají UV filtr. Optik či optometrista vám pomůže vybrat obruby, které budou dobře sedět a přizpůsobí je tak, aby byly vašemu potomkovi pohodlné.

Výhodou je, že dnes mají 100% UV filtr i čiré brýlové čočky – pokud jsou kvalitní. Nemůžete-li dítěti koupit dioptrické sluneční brýle, mohou nosit čiré a jejich oči budou v bezpečí. Takové čočky ale nechrání oči před oslněním. Ve slunečném počasí tak děti s čirými brýlemi více mhouří oči a pobyt na sluníčku jim může být nepříjemný.

Přejít zpět
Přijďte si k nám změřit zrak
Rezervujte se online