Přeskočit na hlavní obsah Chci vyšetření zraku

9 tipů jak včas rozpoznat, zda má vaše dítě oční vadu

9 tipů jak včas rozpoznat, zda má vaše dítě oční vadu

Potíže s dětským zrakem se většinou projeví až při nástupu do školy, kdy prvňáčci nepřečtou písmenka na tabuli. Oční vady se však u dětí objevují i v mnohem nižším věku. A jejich včasné rozpoznání je nesmírně důležité. Platí jednoduché pravidlo – čím dřív vadu odhalíte, tím víc zvyšujete šanci na zpomalení jejího vývoje. Máme pro vás několik tipů, jak oční vady u dětí poznáte včas.

U novorozeného dítěte ještě zdaleka není dokončen vývoj zrakového systému. K dozrávání očních struktur dochází až během prvních let života. Nejvýraznější změny nastávají hned v prvním roce a k definitivnímu ukončení rozvoje zrakových funkcí dochází kolem 6. až 8. roku života. Proto je do té doby řada dětských očních vad dobře léčitelná, později už to tak snadné není.

Jak poznáte, že dítě špatně vidí? Všímejte si následujících signálů:

1. Neustále mhouří oči

2. Často si oči mne, slzí nebo mrká

3. Naklání hlavu na stranu při sledování TV

4. Rychle se unaví

5. Drží displej telefonu či knihu těsně u obličeje

6. Sahá mimo nabízené hračky (špatně lokalizuje předměty)

7. Často zakopává a naráží do nábytku

8. Překrývá si jedno oko

9. Stěžuje si na bolesti hlavy

Prevence je naprosto zásadní. Sledujte u dítěte, které vám ještě nemůže své potíže samo popsat, jak reaguje. A máte-li sebemenší podezření, že dítě špatně vidí, vyhledejte očního lékaře. Z naší zkušenosti doporučujeme u dětí i vyšetření přístrojem Plusoptix. Existují už i brýle pro kojence i batolata, které jsou z měkkého a pružného materiálu – dokáže se přizpůsobit obličeji dítěte i různým polohám miminka.

U menších dětí se poruchy zraku mohou projevovat takto:

1. Přivírání jednoho oka

2. Nepřirozený sklon hlavy

3. Světloplachost

4. Bělavá zornice

5. Mnutí očí

6. Kmitavé pohyby očí

7. Šilhání (občasné zašilhání do 6. měsíce věku je normální)

Dite_s_tabletem3.jpg

Co když dítě brýle potřebuje

Máte-li za sebou oční vyšetření se svým potomkem a dostali jste předpis na brýle, neberte to negativně. Děti jsou citlivé a z vašeho chování dokáží vycítit, že brýle považujete za problém. Podvědomě k nim tak zaujme negativní názor předem a bude mnohem obtížnější motivovat je k nošení brýlí. Když k nim naopak přistoupíte jako k hravému módnímu doplňku, dítě se začne na výběr i nošení brýlí těšit.

Dítě má mít svoje brýle rádo

Rozhodně při výběru neignorujte vkus a přání dítěte. Nabídka dětských brýlí je dnes velmi široká – může si zvolit nejen barvu, jakou má rádo, ale třeba sáhnout po brýlích, které zdobí jejich oblíbený hrdina. Bude-li se dítě v nových brýlích dobře cítit, nebude mít s jejich nošením žádný problém.

Detske_dioptricke_bryle_6.jpg

Jaké nároky mají dětské brýle splňovat

Aby se brýle pohodlně nosily, musí na obličeji správně sedět. Neměly by na obličeji nikde tlačit a měly by být lehké. V ideálním případě i maximálně odolné, aby zvládly každodenní dětská dobrodružství. Proto doporučujeme obruby plastové (acetát celulózu, ultem, TR90) nebo kovové (titan, titan-flex a podobné). Aktivnějším dětem je vhodné opatřit brýle silikonovými brzdičkami nebo gumičkou, aby při prudkých pohybech nesklouzly z nosu.

Brýlové čočky ideální pro děti

Při výběru brýlových čoček máte stejně jako u dospělých možnost zvolit plastové či skleněné. U dětí však doporučujeme plastové brýlové čočky nebo trivexové brýlové čočky. Jsou bezpečnější, protože se v případě úderu či nárazu neroztříští a je velmi obtížné je rozbít. Stejně jako u dospělých doporučujeme pokrýt čočku antireflexní úpravou, protože většina předškoláků i školáků dnes sleduje displeje telefonů či počítačů. Antireflex zvyšuje průchodnost světla čočkou a zvyšuje tak komfort vidění. V případě vyšších dioptrických hodnot jsou vhodné i čočky s vyšším indexem lomu, které mají tenčí okraje i nižší váhu.

Nabídka dětských brýlí je radikálně širší, než před lety. Dnes se jejich styl a kvalita zpracování neliší od obrub pro dospělé. Dětské brýle jsou moderní, hravé a výjimečně příjemné – tak, aby jejich nošení byla radost!

Pokud máte od lékaře předpis na brýle, neváhejte se stavit do naší pobočky v Bílém domě, kde se na dětské brýle specializujeme už více než 30 let. Pomůžeme vám vybrat z více než 400 modelů, které máme na prodejně.

Přejít zpět
Přijďte si k nám změřit zrak
Rezervujte se online