Přeskočit na hlavní obsah Chci vyšetření zraku

Čas na sluneční brýle

Čas na sluneční brýle

Teplo a slunce jsou konečně tady. Při užívání si jara a léta ale nezapomínejte na ochranu svého zraku slunečními brýlemi. My vám je v květnu nabídneme s 20% slevou! A jak vybrat ty správné? Stavte se za námi do optiky a společně vybereme ty nejlepší. Aby vám celá problematika slunečních brýlí byla jasnější, připravili jsme pro vás menšího průvodce.

Jak správně vybrat sluneční brýle?

Sluneční brýle slouží v současnosti jako moderní estetický doplněk, ale jejich hlavní úlohou by stále měla zůstat ochrana našich očí před škodlivým UV zářením. Parametrů, které bychom měli brát v potaz je spousta, proto doporučujeme výběr slunečních brýlí konzultovat s optikem či optometristou.

Při výběru brýlí musíme zohlednit požadavky na brýlové čočky a také na obrubu.

Co by měly splňovat brýlové čočky ve slunečních brýlích?

Brýlové čočky musí mít 100% UV filtr. To znamená, že do oka nám nepronikne žádná část UV záření. Nenosíme-li sluenční brýle, ukládá se v oku dlouhodobě nežádoucí UV záření a byla prokázána přímá souvislost se vznikem očních onemocnění jako je například fotokeratitida, pterygium, katarakta a vyjmečně i makulární degenerace.

Přestože mají sluneční brýle UV filtr, aby byly opravdu kvalitní, musí splňovat další důležité požadavky. Velmi podstatná je kvalita samotné brýlové čočky po optické stránce. Neměla by způsobovat deformaci obrazu a zkreslení. Tím se zamezí bolestem hlavy, pálení či řezání očí a větší únavě.

Dalším důležitým požadavkem slunečních brýlí je dostatečná ochrana před oslněním. Pro snadnější orientaci bývají sluneční brýle řazeny do pěti kategorií:

Kategorie 0 – propustnost světla 80 – 100 % (bezbarvý nebo velmi světlý filtr vhodný do slabého slunečního záření, jako ochrana proti prachu a větru nebo jako módní doplněk)

  • Kategorie 1 – propustnost světla 43 – 80 % (světlý filtr vhodný do slabšího slunečního záření nebo jako ochrana proti prachu a větru)
  • Kategorie 2 – propustnost světla 18 – 43 % (středně tmavý filtr vhodný do silnějšího slunečního záření a pro běžné nošení)
  • Kategorie 3 – propustnost světla 8 – 18 % (tmavý filtr vhodný pro intenzivní sluneční záření na pláži nebo ve městě)
  • Kategorie 4 – propustnost světla 3 – 8 % (vemi tmavý filtr vhodný pro velice intenzivní sluneční záření zejména u moře nebo na horách, není vhodný pro řidiče motorových vozidel)

Někdy je toto číslo uvedeno na stranici. Pro běžné nošení se doporučuje intenzita zabarvení brýlových čoček kategorie 3.

Sluneční brýle mohou mít brýlové čočky v různém zabarvení, které je voleno podle jejich účelu. Mezi barvy, které nejméně ovlivňují barevné spektrum, patří šedá, hnědá či tmavě zelená.

Často se používají sluneční brýle s polarizací, která odstraňuje odlesky z vodorovných ploch, například mokré vozovky, sněhu a hladiny vody. Polarizační sluneční brýle ocení hlavně řidiči, rybáři či lyžaři. Tyto čočky se vyrábí v základních odstínech: šedá, hnědá a šedozelená.

Pro pohodlné a ničím nerušené vidění je také u slunečních brýlí používána antireflexní úprava. Jde o vrstvu, která zabraňuje rušivým odleskům a nanáší se zejména na vnitřní stranu brýlové čočky ( strana blíže k oku).

V dnešní době je velice módní zrcadlová úprava. Není jen stylovou záležitostí, ale zvyšuje i ochranu před oslněním. Vhodná je zejména tam, kde vzniká velká intenzita slunečního záření (například na horách, na ledovci a na moři).

Obruby jsou také důležité

Při výběru slunečních brýlí nesmíme opomíjet kvalitu obruby. Doporučují se materiály, které nedráždí pokožku a lze je upravit a přizpůsobit anatomii obličeje.

Tvar brýlí volíme podle účelu použití. Do přírody, k moři a na hory by měly dostatečně chránit před paprsky dopadajícími z boku a zespodu (odražené od hladiny či sněhu). Brýle do města mohou mít tvar spíše elegantní, zajímavý a mohou sloužit jako módní doplněk.

Co když nosím dioprické brýle?

Pro zákazníky, kteří potřebují ke slunečním brýlím i dioptrie máme několik řešení:

  • Ke slunečním brýlím vám můžeme nabídnout kontaktní čočky.
  • Můžeme vám vyrobit sluneční brýle se slunečními dioptrickými čočkami, které budou splňovat požadované parametry.
  • Máme velkou nabídku dioptrických brýlí, na které se dá dát sluneční klip

Děti a sluneční brýle

Zvláště u dětí je důležité vybrat kvalitní sluneční brýle k ochraně před škodlivým UV zářením. Děti často tráví venku mnohem více času než dospělí a jsou tak vystaveny většímu přímému slunečnímu záření. Mají širší zornici a čočky více čiré, které propouští více záření k sítnici. UV záření totiž poškozuje oko na několika úrovních. Postižení se týká spojivky, rohovky, čočky i sítnice.

Pokud jsou sluneční brýle správně nasazené na obličeji a jsou opravdu kvalitní, žádné riziko vzniku poškození oka tímto zářením nevzniká. Sluneční brýle pro vaše děti nakupujte výhradně v očních optikách, kde vám bude zaručeno, že jsou kvalitní a mají UV filtr. Také Vám pomohou vybrat obruby, které dítěti dobře sedí a přizpůsobí je tak, aby byly pohodlné.

V současné době dokonce i kvalitní čiré dioptrické brýlové čočky mají 100% UV filtr, takže pokud není možnost koupit dětem dioptrické sluneční brýle, mohou používat alespoň čiré a oči budou také v bezpečí. To ale neznamená, že chrání oko také před oslněním. Za slunečných dní děti s čirými brýlemi více mhouří oči. Pokud jim chcete pobyt na sluníčku zpříjemnit, dopřejte jim dětské sluneční dioptrické brýle.

Přejít zpět
Přijďte si k nám změřit zrak
Rezervujte se online