Glaukom nebo lidově zelený zákal je degenerativní oční onemocnění, které může způsobit nevratné poškození zrakového nervu. Většinou se projevuje drobnými poruchami vidění – krátkozrakostí, výpadky v zorném poli a poruchami periferního vidění, které pacienti většinou neregistrují. Onemocnění se však plíživě rozvíjí dál a časem jsou jeho projevy čím dál výraznější. Až do okamžiku, kdy oční nerv odumře, a dojde k úplné ztrátě zraku.
Pacienti si potíží většinou všimnou, až když je pozdě a oční nerv je poškozen. Včasná diagnostika a léčba sice zastaví další vývoj, ale degenerativní změny už vrátit nedokáže. Svůj zrak můžete chránit jediným způsobem – každoročními očními prohlídkami.
Jak glaukom vzniká? Glaukom je výsledkem abnormálně vysokého tlaku uvnitř oka. V průběhu času způsobuje zvýšený tlak postupné odumírání optického nervu, což postupně vede ke ztrátě zraku. Příčina zvýšeného tlaku není vždy jasná. Roli ale mohu hrát následující faktory: vyšší krevní tlak snížený průtok krve do očního nervu užívání kortikosteroidů
Jaké jsou symptomy glaukomu?
Nejběžnějším typem je tzv. primární glaukom s otevřeným úhlem. Nemá žádné projevy či příznaky kromě postupné ztráty zraku. Právě proto jsou každoroční komplexní oční prohlídky nezbytné, protože jako jediné odhalí jeho případný rozvoj.
Existuje také akutní glaukom s uzavřeným (nebo úzkým) úhlem. Ten se většinou projevuje silnou bolestí očí, nevolností, náhlými poruchami vidění, rozmazaným viděním, zvracením či pocitem, že okolo světel vidíte barevné kruhy. V takovém případě je nutné okamžitě vyhledat lékaře.
Kdo je glaukomen ohrožen nejvíc?
Podle dat Světové zdravotnické organizace (WHO) je glaukom druhou nejčastější příčinou slepoty na celém světě. K rizikovým faktorům patří:
Věk Onemocněním jsou ohroženi převážně lidé starší 60 let. Vyšší riziko glaukomu se však objevuje už od 40 roku a každým rokem mírně vzrůstá.
Oční problémy Chronické záněty oka nebo ztenčení rohovky může vést ke zvýšenému tlaku v očích. Obdobně jako zranění, náraz či jakékoliv jiné trauma.
Rodinná anamnéza U glaukomu hraje roli i genetika – pokud se glaukom objevil u vašich rodičů či prarodičů, riziko onemocnění roste i u vás.
Další nemoci Lidé s cukrovkou, vyšším krevním tlakem a srdečními chorobami patří do rizikové skupiny ohrožené glaukomem.
Užívání léků Pokud delší dobu užíváte kortikosteroidy, zvyšujete tak šanci rozvoje tzv. sekundárního glaukomu.
Jak se glaukom léčí?
Pokud vám při měření nitroočního tlaku zjistíme, že se u vás začal rozvíjet zelený zákal, je nutné okamžité ošetření lékařem. Cílem léčby je rychlé snížení očního tlaku, které zabrání dalšímu odumírání očního nervu. Lékař vám zpravidla předepíše speciální oční kapky. Další možností léčby jsou pak léky snižující oční tlak či chirurgický zákrok, který může uvolnit zablokovaný kanál uvnitř oka způsobující zvyšování tlaku.
Léčba glaukomu s uzavřeným úhlem je odlišná – jelikož se jedná o akutní problém, je nutný velmi rychlý zásah. Kromě léků je tak možná laserová procedura, která vytváří v duhovce malé otvory a ty umožňují rychlejší pohyb tekutiny.
Hrozí při glaukomu oslepnutí?
Ano. V případě, že se lékaři podaří zastavit zvýšení nitroočnívnitrooční tlak, je ztráta zraku zpomalena či dokonce zastavena. Již proběhlé degenerativní změny už ale vrátit nelze. Protože zatím neexistuje efektivní léčba glaukomu, která by dokázala oko zcela regenerovat, budete s touto diagnózou očního lékaře navštěvovat již stále.
Můžete glaukomu předejít?
Onemocnění nelze preventivně předejít, ale je možné zachytit jej včas – tak abyste mohli okamžitě nasadit léčbu, která zabrání zhoršení. Nejlepší je tedy zajít si každý rok na preventivní oční prohlídku – jednoduché testy nitroočního tlaku odhalí glaukom dříve, než pokročí a začne způsobovat změnu zraku.
Stavte se na vyšetření do naší optiky, kde máme k dispozici nejmodernější diagnostickou technologii DNEye scanner od firmy Rodenstock. Váš zrak důkladně vyšetříme a během října máte toto vyšetření navíc zcela zdarma.