Přeskočit na hlavní obsah Chci vyšetření zraku

Kontaktní čočky versus sportovní brýle – co si vybrat na sport?

Kontaktní čočky versus sportovní brýle – co si vybrat na sport?

Pravidelně sportujete, ale bez dioptrií už se neobejdete? Své každodenní brýle, které zřejmě nebyly úplně levné, v tomto případě odložte. Namísto toho sáhněte po kontaktních čočkách či speciálních sportovních brýlích – ať už dioptrických nebo klasických s dioptrickou vsadkou. Nevíte, co zvolit? V novém článku pro vás shrneme plusy a minusy každé varianty.

Ať už se potýkáte s krátkozrakostí či dalekozrakostí, pro korekci většiny očních vad můžete využít jak brýle, tak kontaktní čočky. Stále oblíbenější jsou dnes multifokální čočky, které umožňují korekci při kombinovaných vadách – i ty je možné mít v podobě sportovních brýlí či kontaktních čoček. Pro co se tedy rozhodnout? Záleží na vašem životním stylu i konkrétním typu provozovaného sportu.

Proč si vybrat kontaktní čočky?

Bojíte se, že vám brýle sklouznou z nosu a rozbijí se? Velkou výhodou kontaktních čoček je jejich stabilní usazení na oku, které se nemění ani při nejprudších pohybech. Jsou tak vhodné prakticky pro každou fyzickou aktivitu včetně kontaktních sportů.

Oproti brýlím nabízí mnohem širší zorné pole, což oceníte u aktivit, kdy je zapotřebí rychlé reakce. Kontaktní čočka je nasazená přímo v oku, a tak narozdíl od brýlí nijak neomezuje periferní vidění. Naopak brýlové obruby vám z periferního vidění vždy část ubírají a jejich čočky mohou směrem k okraji mírně zkreslovat obraz. Při pohledu do stran tak musíte otáčet celou hlavu, což je nevýhodou u kolektivních sportů, kde potřebujete mít stále přehled o dění na hřišti.

Kontaktní čočky vám ve srovnání s brýlemi nezabírají na hlavě žádné místo, a tak je můžete kombinovat s oblíbenými lyžařskými brýlemi, snowboardovou helmou či s dalšími chrániči hlavy.

Nevýhodou kontaktních čoček mohou pro někoho být vyšší nároky na šikovnost. S trochou trpělivosti se však jejich aplikaci naučí téměř každý. Pokud máte z nasazování kontaktních čoček obavu, můžete se , který vám vše názorně ukáže a vysvětlí.

dailies alcon.jpg

Nošení kontaktních čoček však vyžaduje důsledné dodržování hygienických pravidel – především mytí rukou a pravidelnou dezinfekci čoček. Pokud nosíte kontaktní čočky pouze na sport, mohou pro vás být vhodné jednodenní, které ráno nasadíte a večer vyhodíte. Jednodenní čočky doporučujeme i v případě plaveckých sportů, kdy zamezíte kontaminaci čočky bakteriemi z bazénu.

Občas mohou kontaktní čočky v oku škrábat či pálit, což může být způsobeno syndromem suchého oka. V případě, že nemůžete kontaktní čočky z nějakého důvodu nosit, sáhněte po dioptrických sportovních brýlích.

Výhody

  • stabilní usazení v oku
  • širší zorné pole
  • nejlepší kvalita vidění
  • kombinovatelné se sportovním vybavením

Nevýhody

  • vyšší nároky na hygienu
  • problém suchého oka

Proč si vybrat sportovní brýle?

Speciální sportovní brýle poskytují nejen dioptrickou korekci, ale současně vás ochrání před poraněním očí či UV zářením. Jejich konstrukce je speciálně navržena pro použití v extrémních situacích. Obruby jsou proto vyrobeny z pružnějších a lehčích materiálů a čočky jsou mnohem odolnější proti rozbití (a to především polykarbonátové). Polohovatelné stranice a nosník umožní plné přizpůsobení brýlí vašemu obličeji. Vybírat můžete ze spousty specializovaných značek – třeba Evil Eye nebo Rudy Project.

Vybrat si můžete sportovní brýle s dioptrickými skly nebo sportovní brýle, ke kterým existuje speciální vyjímatelná dioptrická vsadka. Velkým plusem je, že takové brýle můžete nosit i v kombinaci s čočkami – podle toho, co v danou chvíli zrovna preferujete.

Výhody

  • chrání oči před poraněním
  • lehčí a odolnější než klasické brýle
  • spolehlivá UV ochrana
  • varianta s dioptrickou vsadkou nebo bez

Nevýhody

  • omezení zorného pole
  • mlžení brýlových čoček

Sportovní brýle pro konkrétní sporty

Lyžařské brýle

Sluneční záření, které obsahuje i nebezpečné UV záření, je odrazem od sněhu znásobeno. Jedete-li na hory, jsou brýle s kvalitní UV ochranou nutné, a to i v případě zatažené oblohy. Intenzita UV záření je v horských podmínkách mnohem vyšší. Brýle vás ochrání před zánětem spojivek. Čočky mohou být navíc opatřeny polarizačními filtry, které odfiltrují odražené světlo, a každou nerovnost tak budete vnímat ostřeji.

895010_a.jpg

Plavecké a potápěčské brýle

Klasické plavecké brýle známe všichni. Jen málokdo ale ví, že existují i plavecké brýle s dioptrickou korekcí, kterou vám můžeme na míru zabrousit. Dobré vidění pod vodou je důležité nejen při plavání, ale také při potápění. Jednou z možností je kombinovat kontaktní čočky s nedioptrickou potápěčskou maskou. Toto řešení je však vhodné, jen pokud kontaktní čočky běžně nosíte. A jak už jsme zmínili, pro tento případ jsou vhodnější jednodenní čočky.

Další možností je výroba zorníku do potápěčské masky přímo na míru, kdy zohledníme i přesnou dioptrickou korekci a vzdálenost zornic.

Takové brýle jsou nejdokonalejší korekční pomůckou pro ostré vidění pod hladinou a nepostradatelné jsou především pro fotografování či natáčení videí pod vodou.

946101.jpg

Cyklistické brýle

Při jízdě na kole musíte své oči chránit nejen před větrem, ale i před sluncem. Je vhodné vybrat větší brýle, které kopírují tvar obličeje a maximálně chrání proti oslnění. I v tomto případě je nezbytná dobrá UV ochrana. Nejdůležitější je však bezpečnost, proto doporučujeme čočky z plastových a polykarbonátových materiálů. Jejich zabarvení může být různé – kromě klasických slunečních a čirých čoček existují rozjasňující čočky do mlhy. Zvolit můžete ze sportovních slunečních brýlí s dioptrickou vložkou, případně je možné zabrousit dioptrické čočky i do extrémně prohnutých tvarů sportovních brýlí.

_DSC8475.jpg

Stále s výběrem váháte? Navštivte jednu z našich poboček. S výběrem toho nejlepšího řešení vám pomohou naši zkušení optometristé.

Přejít zpět
Přijďte si k nám změřit zrak
Rezervujte se online