Přední příčky popularity mezi sportovními brýlemi už dlouhodobě obsazují značky Evil Eye a Rudy Project. Jejich brýle na lyže, běžky i horolezectví jsou z kvalitních pružných materiálů a díky polohovatelným stranicím a nosníku se perfektně přizpůsobí každému obličeji. Některé modely jsou vybaveny i praktickými úchytnými gumičkami a silikonovými chrániči nosu. Speciální nerozbitná skla chrání váš zrak při pádech a prodlužují životnost brýlí.
Jaký typ zorníku zvolit?
Barva a tvar zorníku nemají estetickou funkci, ale jsou navrženy na míru konkrétnímu sportu a klimatickým podmínkám. Pro každou aktivitu jsou vhodná jinak zbarvená a zatmavená skla podle intenzity paprsků, které je potřeba odfiltrovat. Správně vybrané zorníky zamezují rychlé únavě očí i nepříjemnému oslnění.
Obecně platí, že žluté, oranžové či růžové zorníky rozjasňují, a jsou proto vhodné při zhoršené viditelnosti a mlze, zatímco brýle s tmavě zelenými či hnědými zorníky chrání zrak před ostrým světlem – například na ledovci. Vhodná je i zrcadlová úprava, která poskytuje lepší ochranu proti ostrému slunci. Doporučujeme výběr konzultovat se zkušeným optikem či optometristou, který dokáže nejlépe zhodnotit ideální typ i tvar zorníku právě pro vás.
100% UV ochrana i v zimě?
Pokud vám přijde, že v zimě slunce svítí slabě, a proto není UV ochranu zraku potřeba příliš řešit, nenechte se mýlit. Právě v nejchladnějších měsících roku je slunce na obzoru níže a jeho paprsky tak dopadají přímo do očí. Lyžařské brýle vás dokonale ochrání před zánětem spojivek. Na horách se paprsky navíc odráží od sněhu, což jejich intenzitu několikanásobně zesiluje. Kromě správného UV filtru je proto velkou výhodou i polarizační filtr, který dokáže eliminovat odlesky paprsků ze zamrzlých ploch. Zobrazovací schopnosti jsou díky tomu perfektní a vy uvidíte veškeré nerovnosti povrchu ostře a jasně – což hraje při rychlém sjezdovém lyžování či snowboardingu důležitou roli.
Sportovní brýle a dioptrie
Nosíte-li brýle, můžete si pořídit klasické sportovní brýle s vyjímatelnou dioptrickou vsadkou či vložkou. Ta se upevňuje na nosník a vy se díváte skrze tuto vložku. Plusem takového řešení je, že brýle můžete využít v kombinaci s čočkami – podle toho, co zrovna preferujete. A pokud se vám počet dioptrií časem změní, nemusíte měnit celé brýle – stačí si nechat vyrobit novou dioptrickou vsadku. Pokud kontaktní čočky nenosíte a potřebujete dioptrickou korekci, vyrobíme vám dioptrické sportovní brýle přímo na míru.
Kvalitní sportovní brýle jsou vyrobeny ze špičkových materiálů, které zaručují jejich vysokou odolnost a pohodlnost. Například cena lyžařských brýlí bez dioptrické korekce se pohybuje od 2 500 do 7 000 Kč. Aby se vaše investice opravdu vyplatila, stavte se k nám do optiky a nechte si při výběru poradit odborníky.