Přeskočit na hlavní obsah Chci vyšetření zraku

Sport a brýle

Sport a brýle

Rádi byste sportovali, ale nosíte brýle a nechcete si je při sportu rozbít? V tom případě máte dvě možnosti. Jsou to buď speciální sportovní brýle, nebo kontaktní čočky. Které řešení je vhodné právě pro vás? Pojďme se na to podívat.

Kontaktní čočky

V případě kontaktních čoček můžeme především zdůraznit kvalitu rozsahu vidění ve všech směrech. Čočka je nasazená přímo na oku, není zde tedy žádné omezení zorného pole.

Brýle nám vždy z periferního vidění část ubírají a jejich čočky mohou také směrem k okraji mírně zkreslovat obraz. Směrem do stran musíme otáčet celou hlavou, což je jasná nevýhoda především u kolektivních sportů, kde jsou nutné rychlé reakce a je třeba mít přehled o dění na hřišti. U kontaktních čoček tyto problémy plně odpadají.

Další výhodou kontaktních čoček je jejich stabilní usazení na oku, které se nemění ani při nejprudších pohybech. U brýlí je vždy riziko rozbití nebo sklouznutí po nose vyšší.

U čoček je však nutná zvýšená dávka trpělivosti a šikovnosti, abychom zvládli čočky nasadit i vyndat.

Jsou zde také zvýšené nároky na hygienu, zvláště v případě, že nenosíme kontaktní čočky jednodenní, ale čtrnáctidenní nebo měsíční.

Občas se také může stát, že čočky v oku škrábou nebo pálí, což může být způsobeno syndromem suchého oka. V případě, že z nějakého důvodu není možné kontaktní čočky nosit, jsou vhodnou variantou dioptrické sportovní brýle.

image3.jpg

Sportovní brýle

Speciální sportovní brýle řeší jednak dioptrickou korekci, ale zároveň chrání proti poranění očí a dalším vlivům, jako například UV záření.

Jejich konstrukce je optimalizována pro použití v extrémních situacích. Materiály jsou pružnější a čočky odolnější proti rozbití (zejména polykarbonátové). Každý sport má svá specifika a je potřeba k tomu přihlédnout i při výběru brýlí.

Lyžařské brýle

Sluneční záření obsahující i nebezpečné UV záření je znásobeno odrazem od sněhu. Brýle s kvalitní UV ochranou jsou zde bezpodmínečnou nutností i v případě zatažené oblohy. Intenzita UV záření je totiž v horských podmínkách mnohem vyšší.

Brýle nás chrání před vznikem nepříjemných zánětů spojivek. Čočky mohou být opatřeny polarizačními filtry, které odfiltrují odražené světlo a každou nerovnost tak vnímáme ostřeji.

895010_b.jpg

Plavecké a potápěčské brýle

Určitě znáte klasické plavecké brýle. Existují však i plavecké brýle s dioptrickou korekcí, která může být zabroušena individuálně na míru.

Dobré vidění pod vodou je důležité nejen při plavání, ale také při potápění. První variantou je korekce zrakové vady pomocí kontaktní čočky a použití nedioptrické potápěčské masky. Toto řešení doporučujeme pouze u lidí zvyklých na běžné nošení kontaktních čoček.

Z hlediska dobrého a komfortního vidění pod hladinou je optimální výroba zorníku do potápěčské masky na míru, kdy je zohledněna přesná dioptrická korekce a vzdálenost zornic. Taková maska je dnes nejdokonalejší korekční pomůckou pro dobré vidění pod vodní hladinou a nepostradatelná je zejména pro podvodní fotografy a kameramany.

E_Acc_1_9.jpg

Cyklistické brýle

Při jízdě na kole potřebujeme svoje oči chránit nejen proti větru, ale i proti slunci. Je vhodné vybrat brýle větší, které kopírují tvar obličeje a chrání v maximální možné míře proti oslnění.

Musíme dbát také na dokonalou UV ochranu. Nejdůležitějším faktorem je samozřejmě bezpečnost, proto volíme raději čočky z plastových a polykarbonátových materiálů.

Jejich zabarvení může být různé, dokonce existují i varianty rozjasňující do mlhy.

AdobeStock_21841741.jpg

Tento výčet neobsahuje všechny sporty vyžadující důkladnou ochranu zraku. Uvedli jsme zde pouze příklady nejčastějších aktivit, kterým se ve svém volném čase rádi věnujeme.

Přejít zpět
Přijďte si k nám změřit zrak
Rezervujte se online