Přeskočit na hlavní obsah Chci vyšetření zraku

5 tipů, jak v zimě ulevit očím

5 tipů, jak v zimě ulevit očím

Modré záření z monitorů, nedostatek denního světla, přetopené místnosti. K tomu silné UV záření na horách a časté potíže s řezáním či suchostí očí. Silničáři budou letos určitě zase překvapeni, vy tentokrát ne – díky našim 5 tipům budete připraveni na všechny výzvy, které zima očím přináší.

1) Nedostatek denního světla

Nedostatek denního světla a umělé osvětlení – to je poměr, který vaše oči unaví lusknutím prstu. Žlutě zbarvené žárovky mají uspávací efekt a agresivní blikající zářivky narušují cirkadiánní rytmus a unavují zrak obdobně jako pohled do přímého slunce.

Namísto toho si pořiďte plnospektrální zdroje světla – jde o zářivky, v jejichž viditelném spektru jsou obsaženy všechny přirozené vlnové délky, a tak jsou nejvíce podobné dennímu světlu.

2) Nadbytek modrého záření

Mobilní telefony, monitory, tablety, LED světla. Váš zrak je po většinu dne vystavován umělému záření s obsahem modrého světla. Proč je to problém? Modré světlo v přirozené denní formě slouží k regulaci našeho cirkadiánního rytmu – přirozeně určuje cyklus spánku a probouzení. Pokud jsme však tomuto světlu vystavováni až do nočních hodin, objeví se potíže s usínáním či únavou.

Modré světelné vlny vycházející z elektroniky navíc patří mezi nejkratší. Jednoduše se tak dá říci, že nejvíce blikají. Aktivují sítnici oka několikanásobně rychleji a mohou vést k bolestem hlavy, očí a psychické únavě.

Proto svým zákazníkům doporučujeme brýle s filtrem modrého světla, které jsou ideální i na práci s počítačem. Odblokovat dokáží až 40 % paprsků, což je pro celodenní práci ideální poměr.

221106_post.png

3) Potíže se suchýma očima

Pálení, řezání, pocit cizího předmětu v oku. Suché oči dokážou znepříjemnit den a postihují každého 3. pacienta očních lékařů. Právě v zimních měsících je na vině topná sezóna a suchý vzduch v místnostech. Časté přechody z chladného do přetopeného prostředí mohou způsobit také syndrom suchého oka.

Vysychání očí velmi často způsobuje několikahodinová práce na monitoru, sledování televize či čtení. U činností, při kterých se soustředíme, automaticky méně mrkáme. Slábne tak stabilita slzného filmu a oči vysychají. Řešení je naštěstí jednoduché – stačí oči lubrikovat pomocí zvlhčujících kapek, které obsahují všechny složky přirozeného očního filmu (mucinovou, lipidovou i vodní), nebo si vybrat kapky obohacené o kyselinu hyaluronovou.

Pozor! vysychání očí však může způsobovat i nošení nevhodných kontaktních čoček, brýlí, záněty víček a spojivek či další onemocnění.

221109_post_2.png

4) Zamlžování brýlí

Kdo někdy vstoupil v brýlích z chladné ulice do vyhřáté místnosti, ten prostě ví. Nezbývá, než se zastavit a chvíli slepě čekat, až se rozední. Nebo? Pokud chcete proces urychlit, zkuste speciální nano přípravky. Odpuzují vodu a několikanásobně zrychlují odmlžování brýlí. Ideální je set spreje a mikrovlákenné utěrky. Do kapsy od kabátu či kabelky se pak vejde praktická jednorázová nano utěrka v sáčku.

221118_post_1.png

5) Silné sluneční záření na horách

Plánujete-li vyrazit na hory, nezapomeňte svůj zrak chránit před UV zářením, které je ve větší nadmořské výšce silnější. Jak to? Slunce je v zimě na obzoru níže a jeho paprsky tak dopadají přímo do očí. Navíc se nepříjemně odráží od sněhu.

Sluneční brýle byste měli mít po ruce vždy – ideálně ve sportovní variantě. Nechte si při výběru poradit optikem či optometristou, který hodnotí jaká intenzita či zbarvení čočky vám udělá největší službu a zda potřebujete dioptrickou korekci.

Sportovní brýle využijete na lyže, běžky i horolezecké aktivity – jsou vyrobeny z pružných materiálů a speciální nerozbitná skla ochrání váš zrak při pádech.

Na hory jsou velmi praktické i jednodenní kontaktní čočky – ráno nasadíte, večer vyhodíte. Nemlží se, nepřekáží a umožňují lepší periferní vidění, což se při vysoké rychlosti na svahu určitě hodí.

Přejít zpět
Přijďte si k nám změřit zrak
Rezervujte se online