Přeskočit na hlavní obsah Chci vyšetření zraku

Multifokální čočky

Po čtyřicátém roce věku nastává u každého z nás přirozený fyziologický proces zhoršeného vidění na blízkou a střední vzdálenost. Co dělat v takovémto případě? Najednou zjistíme, že jedny brýle, které jsme nosili dosud, nám rozhodně na všechny naše pohledové vzdálenosti nestačí. Jistě, je zde možnost brýle začít střídat, mít jedny na dálku, druhé na blízko. Tato varianta však rozhodně nepatří k těm uživatelsky nejpohodlnějším. Neustále musíme nosit několikatery brýle, ve zvýšené míře s nimi manipulovat, čímž mohou obruby i více trpět a snáze se poškodí.

Řešení je přitom jednoduché. Mít v jedněch brýlích dioptrie na všechny vzdálenosti. Varianty jsou v podstatě dvě, bifokální a multifokální brýle. Bifokální varianta brýlových čoček nám umožní pohled do dálky ve své horní polovině, v dolní polovině máme umístěn vybroušený nebo zatavený dílek pro dívání se do blízka. Je zde ovšem problém s takzvaným skokem obrazu při přechodu pohledu na větší a menší vzdálenost. Chybí zde také dioptrie na střední vzdálenost. Často zaznamenávaným problémem je například chůze po schodech. Estetická stránka věci je u těchto brýlí také dost potlačena, dílek do blízka je na čočce zřetelně patrný již na první pohled. Elegantnějším a komfortnějším řešením jsou brýle multifokální (někdy nazývané progresivní), u nichž přechází dioptrie plynule z dálky do blízka, přičemž přechod mezi dioptriemi na různé vzdálenosti u nich není vůbec viditelný. Multifokální brýle tedy zahrnují i střední pohledovou vzdálenost. Mají však i spoustu dalších výhod. Pojďme si říci, jaké to jsou:

1. Maximálně komfortní vidění celý den

Během dne musíme neustále střídat pohled na různé vzdálenosti. Při všech činnostech chceme mít pohodlné a ničím nerušené dívání přes brýle. Jediný typ brýlových čoček, který nám to v pozdějším věku umožní, je pouze multifokální typ. Vidíme s ním v podstatě od nekonečna až do čtecí vzdálenosti cca 35 cm. Výhody z hlediska ergonomie nošení brýlí jsou tak zcela zjevné.

2. Brýle na míru pro každého nositele

Co člověk, to originál. Individuální potřeby každého jedince se mohou výrazně odlišovat. Není třeba volit žádné kompromisy. Dnes je možno zhotovit brýle doslova na míru. Jsme schopni při výrobě čoček zohlednit i parametry vybrané obruby. Tím je myšlena zejména vzdálenost oka od brýlové čočky, sklon obruby a její prohnutí na obličeji. Zároveň je velice široké spektrum výběru typů multifokálních čoček dle konkrétních potřeb zákazníků. Rozhodně se tak nemusíme omezovat ani při jakékoliv pracovní činnosti, ani při našich oblíbených koníčcích. Multifokály lze vsadit dokonce i do sportovních brýlí, které bývají specificky vytvarovány a přizpůsobeny. Nejvyšším stupněm individualizace v tomto případě je tzv. personalizace. Vnitřní design čočky jsme schopni přizpůsobit vašim nejobvyklejším denním činnostem.

3. Estetická výhoda

Díky neviditelnému přechodu mezi zónami pro vidění na různé vzdálenosti vypadá multifokál jako klasická hladká čočka. Díky tomu nikdo nepozná, že již potřebujete brýle na čtení a počítač.

Abychom mohli plně využít veškeré přednosti multifokálních brýlových čoček, je nutné přizpůsobit některé naše návyky při dívání. Pro pohled do strany je potřeba více natáčet hlavu, při pohledu do blízka více sklonit oči. Doba adaptace je individuálně dlouhá. Toto by nás však nemělo odradit od jejich pořízení, neboť v současné době neexistuje pohodlnější a lepší řešení zmiňovaného problému.

Přejít zpět
Přijďte si k nám změřit zrak
Rezervujte se online